leczenie botoksem Kraków

Toksyna botulinowa, znana szerzej jako botoks, to substancja, która od lat cieszy się dużą popularnością w medycynie estetycznej. Coraz częściej jednak wykorzystuje się ją również w neurologii, gdzie znajduje zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń. Zatem jakie zastosowania ma leczenie botoksem Krakó1) w neurologii? Zobaczmy.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa to neurotoksyna produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. Działa poprzez blokowanie uwalniania acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za skurcze mięśni. W medycynie wykorzystuje się oczyszczoną toksynę botulinową typu A, która jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu wielu schorzeń.

Jak działa botoks w neurologii?

Botoks działa poprzez miejscowe porażenie mięśni, do których zostanie wstrzyknięty. W efekcie dochodzi do zmniejszenia lub ustąpienia objawów choroby. Mechanizm działania botoksu jest odwracalny, a jego działanie utrzymuje się zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy.

neurolog Kraków

Leczenie botoksem Kraków w neurologii

  • Spastyczność: Botoks jest skutecznym lekiem w leczeniu spastyczności, czyli nadmiernego napięcia mięśniowego, które może wystąpić po udarze mózgu, urazie rdzenia kręgowego lub innych schorzeniach neurologicznych. Wstrzyknięcie botoksu w mięśnie spastyczne powoduje ich rozluźnienie i poprawę komfortu życia pacjenta.
  • Dystonia: Dystonia to zaburzenie charakteryzujące się mimowolnymi skurczami mięśni. Botoks może być stosowany w leczeniu różnych typów dystonii, m.in. dystonii szyi (kręcz karku), dystonii ogniskowej (dotyczącej jednej części ciała) i dystonii uogólnionej (dotyczącej całego ciała).
  • Bóle migrenowe: Leczenie botoksem Kraków stosuje się w profilaktyce bólów migrenowych. Wstrzyknięcie botoksu w określone punkty spustowe na głowie i szyi może zmniejszyć częstotliwość i nasilenie ataków migreny.
  • Nadmierne pocenie się (hiperhidroza): Botoks może być stosowany w leczeniu nadmiernego pocenia się pach, dłoni, stóp i innych okolic ciała. Wstrzyknięcie botoksu w gruczoły potowe powoduje zahamowanie wydzielania potu.
  • Zaburzenia ruchowe powiek: Neurolog Kraków może zastosować botoks w leczeniu opadania powiek (ptozy) i nadmiernego mrugania (blefarospazmu).

By admin