Kask ochronny podczas jazdy rowerem.

Spędzanie wolnego czasu w aktywny sposób jest bardzo ważne. Należy jednak mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo. Niektóre aktywności wymagają zachowania szczególnej ostrożności i pewnych warunków bezpieczeństwa, tak jak na przykład na stanowisku w pracy, na basenie czy podczas jazdy rowerowej.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Poruszając się rowerami holenderskimi używanymi, należy dbać bezwzględnie o swoje bezpieczeństwo. Można to robić na wiele sposobów. Najważniejsze, aby przed każdą jazdą sprawdzić sprawność roweru – układu hamulcowego, oświetlenia, napięcia łańcucha, odpowiednią ilość powietrza w oponach. Na dłuższą wyprawę warto zaopatrzyć się w butelkę wodę oraz nakrycie głowy, chroniące przed przegrzaniem organizmu. Zamiast czapki polecane są kaski rowerowe, które zabezpieczają głowę przed urazami. Kask jest wykonany z twardego tworzywa, dzięki czemu skutecznie ochrania głowę. Każdy rower powinien być wyposażony w system dźwiękowy, mowa oczywiście o tradycyjnym dzwonku.

Kask ochronny podczas jazdy rowerem.

Podczas jazdy rowerem w godzinach wieczornych warto ubrać na siebie kamizelkę odblaskową oraz zamontować dodatkowo odblask na rowerze, na przykład pod siedzeniem i kierownicą. Zapewni to bezpieczeństwo rowerzyście, sprawi, że będzie on bardziej widoczny dla innych uczestników ruchu.

O tym zawsze pamiętaj!

Każda marka roweru, czy to rowery Batavus, Gazelle i inne posiadają zróżnicowane wyposażenie. Jednak każe wymaga dokładnego sprawdzenia przed udaniem się na wycieczkę. Po pierwsze koła muszą odpowiednio napompowane. Producenci zazwyczaj podają, jakie powinno być maksymalne ciśnienie w oponach. Następnie należy sprawdzić ustawienie siedzenia. Nie może być ono zbyt nisko (kolana cały czas zgięte), ani zbyt wysoko. Powinno być ustawione tak, aby stopa swobodnie dotykała pedał. Zębatki i łańcuch nie wymagają codziennego serwisu, ale warto raz na jakiś czas je przesmarować odpowiednim smarem. Hamulce to obowiązkowe wyposażenie roweru i element zapewniający bezpieczeństwo, dlatego o nie należy dbać ze szczególną troską. Muszą być zawsze w pełni sprawne. Podsumowując, bezpieczna jazda rowerem polega na:

  • sprawdzeniu hamulców
  • naoliwieniu łańcucha
  • ustawieniu siedzenia
  • sprawdzeniu oświetlenia i systemu dźwiękowego
  • napompowaniu kół

Rower to środek transportu, który pozwala na sprawne poruszanie się między danymi miejscami. Należy pamiętać, aby być zawsze widocznym na drodze. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne.

By admin