Obecnie jest zima. Jak wiadomo śnieg i śliskie drogi nie sprzyjają bezpiecznej jeździe. Trzeba bardzo uważać, aby nie wpaść w poślizg i aby jazda była bezpieczna. Jedyne co możemy zrobić, aby zachować bezpieczeństwo podczas jazdy jest dostosowanie prędkości do panujących warunków oraz zmiana opon letnich na zimowe. Niestety zdarzają się sytuacje i osoby, które nie dostosowują się do tych zaleceń i na ich nieszczęście oraz nieszczęście innych dochodzi do wypadków drogowych. Czy są sposoby, aby ograniczyć ilość wypadków porą zimową?
Montaż drogowych barier ochronnych – ochrona dla każdego!
Jednych ze sposobów, aby zabezpieczyć drogi i zmniejszyć skutki przytrafianych się wypadków jest zamontowanie barier ochronnych. Jak widzimy na trasach jest wiele miejsc, gdzie przy drogach są wielkie, głębokie rowy. Zamontowanie takich barierek zmniejszyło by ryzyko znalezienia się w takim rowie, podczas gdy kierowca wpadnie w poślizg. Barierki te również chronią przed dzikimi zwierzętami, przez które bardzo często dochodzi do kolizji.
Dbanie o stan dróg podczas oblodzenia
Jak wiadomo zimą stan dróg nie jest korzystny dla kierowców. Oblodzenia i śnieg sprawia, że ruch jest bardzo opóźniony. Dlatego warto zadbać o to, aby drogi były regularnie odśnieżane. Pługi odśnieżające powinny być dostępne w każdym mieście i nie powinno ich brakować na drogach. Podczas oblodzeń na drodze należałoby sypać każdą drogę piaskiem, bądź polewać bardziej skuteczną solą, która rozpuszcza lód. Zabezpieczenie ruchu – warto tego dokonać podczas korków, powstałych w wyniku oblodzenia i zasypania przez śnieg dróg. Oblodzenia na drodze najbardziej niekorzystne są dla kierowców samochodów ciężarowych, którzy największy problem mają z podjazdem pod strome górki. Zimowe zawieruchy paraliżują ruch na drogach, dlatego warto być przygotowanych i gotowym do działania zanim nastąpi zima.
Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie dróg?
Każda droga ma przypisanego swojego administratora. Odpowiada on za utrzymanie jej w dobrym stanie przez cały rok. Odpowiedzialność za poszczególne drogi ponoszą: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada za drogi krajowe i autostrady. Drogami wojewódzkimi zajmuje się zarząd województwa, a zarząd powiatu odpowiada za drogi powiatowe. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta zajmuje się drogami gminnymi. A drogami wewnętrznymi, do której zaliczają się drogi biegnące przez osiedla mieszkaniowe, drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, drogi obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, pętle autobusowe zajmuje się zarządca nieruchomościami lub terenu, na którym droga jest położona.