NATURALNE OLEJE I ICH WŁAŚCIWOŚCI

Oleje kojarzą nam się z reguły z niesamowitymi walorami smakowymi i wykorzystaniem w kuchni.  Jak się jednak okazuje oleje mają także inne zastosowania. Niektóre z nich działają leczniczo na wiele schorzeń, a inne mają właściwości pielęgnacyjne i odmładzające.

OLEJE Z ZASTOSOWANIEM LECZNICZYM

Pierwszym olejem, który ma zastosowanie lecznicze jest olej z czarnuszki tłoczony na zimno. Olej z czarnuszki jest idealny dla osób cierpiących na alergie, astmę, stany zapalne układu pokarmowego oraz reumatyzm. Olej z czarnuszki stosowany jest także jako niezawodny naturalny antybiotyk na bakterie, które ciężko zwalczyć antybiotykiem „aptekowym”.

Następnym olejem, który ma niesamowite działania lecznicze jest olej z wiesiołka tłoczony na zimno. W swoim składzie zawiera kwas GLA, który ma kojące działanie na skórę, więc osoby cierpiące na trądzik (zwłaszcza hormonalny) mogą po niego sięgnąć. Olej z wiesiołka olejarnia obniża cholesterol, wzmacnia serce i układ krwionośny. Ponadto reguluje on ciśnienie krwi oraz działa przeciwzapalnie.

olej w szklanej buteleczce

Kolejnym olejem jest olej z ostropestu tłoczony na zimno. Ostropest znany jest z tego, że działa leczniczo na wątrobę. Tak samo jest z olejem z ostropestu, w swoim składzie ma wysokie stężenie sylimaryny – substancji, która wspomaga odbudowanie komórek wątroby. Olej z ostropestu wzmacnia również serce, hamuje krwawienia oraz działa przeciwzapalnie. Poza tym olej z ostropestu działa również w leczeniu migreny, usprawnia wzrok oraz poprawia trawienie.

OLEJE Z ZASTOSOWANIEM KOSMETYCZNYM

Naturalne oleje świetnie sprawdzają się także w zabiegach kosmetycznych. Coraz częściej ucieka się do naturalnych rozwiązań związanych z pielęgnacją ciała oraz włosów.

Olej kokosowy stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. Poza walorami smakowymi znalazł zastosowanie także w kosmetyce. Olej kokosowy tłoczony na zimno bogaty jest w wiele witamin. Działa kojąco oraz odżywczo. Poprawia elastyczność skóry, ujędrnia ją oraz hamuje proces starzenia się. Jest bardzo przyjemny w aplikacji, ponieważ bardzo szybko się wchłania i nie zostawia tłustych plam. Idealnie sprawdza się także jako maska do włosów oraz naturalny krem z filtrem, gdyż chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Kolejnym olejem jest olej sezamowy tłoczony na zimno. Najpopularniejszy jest w Indiach – określają go tam jako „eliksir piękna”. Dzięki swojemu działaniu rozgrzewającemu poprawia mikrokrążenie krwi i dzięki temu ją uelastycznia. Pomaga również w rozluźnieniu mięśni i działa przeciwbólowo.

nakładanie pipetą olejku na twarz kobiety

Jak można zauważyć naturalne oleje roślinne można używać nie tylko w kuchni. Mają one o wiele szersze zastosowanie znane od pokoleń. Są one świetną alternatywą kosmetyków pielęgnacyjnych dla alergików. Warto sięgać po naturalne rozwiązania, ponieważ chemia zawarta w kosmetykach nie jest korzystna dla naszej skóry.

Komentarze są wyłączone.