mloda kobieta biegnaca sciezka polna doznala urazu kolana

Uprawianie sportu ma bardzo wiele zalet. Wpływa on korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Wzmacnia nasze mięśnie, poprawia kondycję, a przede wszystkim podczas uprawiana sportu wytwarzają się hormony – endorfiny, które poprawiają nasze samopoczucie. Ostatnio moda na bycie fit stała się bardzo popularna. Moda na ćwiczenia sportowe, picie dużej ilości wody oraz dieta pudełkowa stały się bardzo znaczące w dążeniu do wymarzonej sylwetki.

Niestety ze sportem wiąże się też wiele niekorzystnych czynników. Często zdarza się, że podczas ćwiczeń dochodzi do urazów. Wyróżniamy mikrourazy – czyli te małe, do których dochodzi podczas wysiłków treningowych, jak równie makrourazy – te większe, które skutkują widoczną kontuzją. W początkowej fazie najczęstsze są przeciążenia i nadciągnięcia, jednak później doprowadzają one do różnych zwyrodnień.

Do najczęstszych urazów, które możemy nabyć, zaliczamy:

-naciągnięcia i naderwania ścięgien, mięśni i wiązadeł. Powstają na skutek zbyt dużego obciążenia i przetrenowania,

-stłuczenia spowodowane są ćwiczeniami ze zbyt dużym ciężarem,

-kontuzje pleców – dochodzi do nich często z powodu braku odpowiedniej techniki podnoszenia ciężarów,

-bóle barków spowodowane są ćwiczeniami związanymi z wyciskaniem ciężarów, grożą tym, którzy bardziej skupiają się na obciążeniu, zamiast na odpowiedniej technice,

-bóle kolan – dolegliwości pojawiają się przeważnie w trakcie biegania, wykonywania przysiadów i wykroków.

mloda kobieta biegnaca sciezka polna doznala urazu kolana

Do podstawowych objawów, z którymi należy udać się do lekarza – ortopeda Poznań zaliczamy:

-ból występujący przy ruchu i nasilający się po wysiłku,

-ból przy palpacji, czyli przy dotykaniu danej okolicy,

-ograniczenie ruchomości i osłabienie siły mięśni,

-obrzęk.

przedstawienie rysunku kosci nog

Najczęstszym urazem jest uraz kolana. Zmaga się z nim wiele osób, którzy nawet nie uprawiają sportu. Wynika to z wykonywanej pracy fizycznej. Często uraz jest na tyle poważny, że należy wykonywać operację. Ostatnio bardzo inwazyjną metodą stał się przeszczep komórkami macierzystymi. Komórki macierzyste pobierane są najczęściej z tkanki tłuszczowej i wszczepiane do kolana. Zabieg jest bezpieczny i krótkotrwały.

By admin